Ben Kimim?

2001 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. San Diego State University’de Organizasyonel Davranış eğitimi aldım ve ayni üniversite bünyesinde birtakım proje çalışmalarında da aktif görevlerim oldu. Çalışma hayatına erken yıllarda atılanlardanım. Bunun kişisel ve mesleki gelişimimde katkısını yıllar sonra daha iyi anladım.

Kariyerim boyunca kurumsal ve klinik alanda çeşitli deneyimlerim oldu. Klinik alanda; başta yetişkinler olmak üzere, “Bireysel ve Çift Terapileri” ile ilgili olarak çalışmalarıma devam ediyorum. Kurumsal alanda ise, “Değerlendirme Merkezi Uygulamaları” “Gelişim Koçluğu ve Mentorluk” gibi konularda yurtiçi ve yurtdışı birtakım çalışmalarda rol alma fırsatım oldu. 

İlişkiler her zaman ilgimi çeken cazibeli bir konu olduğundan mesleki anlamda da bu konuda fazlaca çalışma imkânım oldu. Sadece eş/sevgili ilişkileri değil; ast üst ilişkileri, iş ilişkileri, sosyal ilişkiler, aile ve akraba ilişkileri, komşuluk ilişkileri, ülkelerarası ilişkiler ve daha fazlası ile çevrili bir hayatta olduğumuz gerçeği bu alanı benim için her zaman çekici kildi. İlişki içinde var olmakla ve/veya ilişkilerde yara almakla ilgiliydi hep içinde bulunduğum yaşam deneyimleri. Şimdilerde ise bu konularla çalışmanın tarif edilemez tatminini yaşıyorum. 

Imago İlişki Terapisi, Gottman Çift Terapisi, Sistemik ve Yapısal Aile Terapileri ile Şema & Mod Terapi alanları en çok yararlandığım modeller oldular. Kişisel ilgi ve merak kapsamanda ise, Gestalt Terapi ile birtakım temaslarım olsa da henüz bu alanda sadece hevesli bir çaylağım.

Doğalı, dolayısıyla doğayı ve gelişimi her daim ön planda tutmaya çalışan, kendi halinde bir psikolog olarak; sanatı, uzun yürüyüşleri, kuş gözlemciliğini ve ev keyiflerini çok seviyorum. Tezcanlı olmakla öğündüğüm onca yıldan sonra bugünlerde biraz daha dinginlikle ve vites düşürerek yol almak nasıl bir şeymiş onun ayrımına varıyorum. Ve, 2011 yılında evlendiğim ve aslen bir mühendis olan esimle 40 yaşımızdan sonra İsveç’e taşınma kararı alsak da; bunun hem bireysel, hem ilişkimiz, hem de kariyerlerimiz için oldukça geliştirici bir süreç olduğunu içinden geçerek öğrenmeye devam ediyorum.

Hep birlikte güzel günlere!
Psk. Mine Ciner